سیدمحمد خاتمی در نشست با اعضای شورای مشورتی

در این انتخابات همه پیروز شدند؛ معدلی از عقلانیت، اعتدال و دلسوزی

سه شنبه 18 اسفند ماه 1394 - ساعت 12:32
اكنون هيچ‌كس نبايد به فكر انتقام باشد. طى سالهای اخیر بسیاری از افراد و جریان‌ها هزينه دادند، اما به رغم صدماتى كه خوردند باز هم با نظام قهر نكردند و در انتخابات اخير شركت كردند.

سید محمد خاتمی در نشست با اعضای شورای مشورتی، با تأکید بر نقش مردم در انتخابات تأکید کرد عزت و حقوق مردم باید رعایت شود. به نقل از کانال “خاتمی مدیا” وی که در جمع مشاوران خود سخن می گفت با بیان این که ”در انتخابات اخیر توانستیم این واقعیت را نشان دهیم كه داخل نظام و با نظام هستيم و با كسى و جریانی مخالفت و دشمنی نداريم و البته از دشمنى‌هايى كه با اشخاص مى شود، ناراحتيم.
وی افزود:‌ “هيچ كس نبايد احساس كند در این انتخابات شکست خورده! انتخابات را مردم برگزار كردند و نشان دادند كدام رويكرد را مى پسندند؛ عزت و حقوق مردم بايد رعایت و حفظ شود.”
رئیس دولت اصلاحات در ابتدای این نشست از تمامى اشخاص و جريانات سياسى دست اندرکار در امر انتخابات براى زحماتى كه در انتخابات اخیر مجلس شوراى اسلامى و مجلس خبرگان متقبل شدند و كمك كردند تا منطق و عقلانيت بر كشور حاكم شود، تشكر کرد.”
سید محمد خاتمی همچنین به طور ویژه از شوراى هماهنگى و شوراى سياستگذارى ائتلاف اصلاح‌طلبان به خاطر عملکرد خردمندانه در این انتخابات قدردانی کرد.
رئیس دولت اصلاحات سپس با قدردانی از اعضای شورای مشورتی خاطرنشان کرد: “از یکایک شما عزیزان هم كه با حضور مؤثر خود در این جلسات دلبستگی خود به نظام جمهورى اسلامى را با ايجاد فضاى مشاركت، همدلى و عقلانيت نشان دادید تشکر می کنم. البته ضرورى است كه تمام نقاط قوت و نواقص كار را آسیب شناسی کنیم. آنچه كه امروز با وجود مشکلات پیش از انتخابات به دست آمده، پرهيز از عملکرد احساسى و حرکت تمامى جناحهاى سياسى كشور به سمت رفتار عاقلانه است. امروز همه جريانهای سیاسی احساس رضايت نسبی مى‌كنند و تا حدى همه خود را پيروز انتخابات مى دانند و اين براى ما ارزشمندتر از پيروزى یک جناح در انتخابات است.”
سید محمد خاتمی سپس به مسائل مرتبط با انتخابات ۸۸ پرداخته و افزود: “در مقايسه با مسائل پيش آمده در انتخابات ٨٨ اكنون همه جامعه و گروههاى سياسى از نتيجه انتخابات احساس رضايت نسبی دارند، هر چند این رضایت کامل نیست.  اكنون اميد و آشتى فضاى جامعه را در بر گرفته است. انسجام و دلبستگى همراه با اميد به آينده ايجاد شده است. اين دستاورد و برد بزرگى است كه بيش از همه به نفع نظام و رهبری است.”
وی با بیان اینکه “بعد از انتخابات ٨٨ اكنون وارد مرحله ای تازه شده ايم که فارغ از علل و عواملی که مسبب زیان همگان شد، ضرورى است رويكرد جديدى از طرف نظام و جناح ها بروز کند” تأکید کرد: “ما این واقعیت را نشان دادیم كه داخل نظام و با نظام هستیم و با كسى و جریانی مخالفت و ستیز نداریم و البته که از دشمنى‌هايى كه با اشخاص مى‌شود، ناخرسندیم! ما معتقدیم در انتخابات اخیر همه پيروز شدند؛ معدلى از عقلانيت، اعتدال و دلسوزى براى نظام به وجود آمد كه در قامت اصلاح طلب و اصولگرا تبلور پيدا خواهد كرد.
رئیس دولت اصلاحات به وضعیت کنونی مجلس پرداخت و خاطرنشان کرد: “همه مى دانيم كه مجلس فعلى نماینده تمامی گرایش‌های جامعه ما نیست و متأسفانه اعتنایی به عقلا كه اكثريت جامعه را تشكيل مى دهند ندارد. اما ان‌شاءالله در مجلس آينده شاهد حاكميت عقلانيت بر تصميم‌ سازی‌ها و تصمیم‌گيري‌ها باشیم. در عین حال از اينكه پیش از انتخابات اجازه داده نشد چهره‌هاى برجسته و توانمند نامزد شوند بسيار متأسفيم. به طور قطع هيچ‌كس از حذف ديگرى خشنود نمى‌شود و اى كاش شاهد حذف چهره‌های توانای هر دو جناح از صحنه رقابت‌ برای حضور در دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نبودیم! قطعا اگر اين افراد به مجلس راه مى يافتند نه تنها مجلسى قوي‌تر تشکیل می شد بلکه وزن جناحهاى سياسى كشور نيز دقيق تر مشخص مى شد. اما به هر حال امروز اشخاص جديدترى شناسايى و از سوى مردم انتخاب شدند. كسانى هم كه رأى نياوردند منطقى و اخلاقی برخورد كردند، که باید از آنها هم تشکر کرد.
سید محمد خاتمی با ابراز امیدواری نسبت به فعالیت كم تنش و آرام مجالس آینده گفت: امروز به مجلسی نیاز داریم که به مسائل مهم کشور در عرصه‌هاى بين المللى و داخلى رسيدگى كند. بدون تعارف ما در هر دو عرصه مشكلات عديده اى داريم. در روابط بين الملل نيازمند رويكرد مناسبى با دنيا مطابق مصالح ملى كشور هستيم، اگرچه بخش زيادى از موانع پيش روى دولت در زمينه روابط خارجى با حمايت رهبرى برداشته شده، ولى بايد تداوم يابد. در داخل هم دولت با مشكلاتى چون کاهش درآمد، ركود اقتصادى، بيكارى، فساد، … دست به گریبان است و ضرورى است که مجلس آينده در رفع ركود و بيكارى، بالا بردن سرانه اقتصاد كشور، ايجاد رونق و نيز بالا بردن سطح زندگى و معيشت مردم همراه و همکار شایسته دولت باشد. رئيس جمهوری محترم براى حل اين مشكلات از مردم رأي گرفته است و انصافا هم شخص رئیس جمهوری و هیأت محترم دولت طى اين مدت زحمات زيادى براى رفع اين مشكلات كشيده اند و امروز هم اصلاح طلبان و هم اصولگراها در مجلس آينده مى توانند در كنار يگديگر با دولت گام‌هاى مثبتى به نفع مردم بردارند.”
رئیس بنیاد گفت و گوی تمدن ها سپس با اشاره به تلاش‌های دولت برای حل بحران به وجود آمده در سیاست خارجی و لزوم رفع فشارهای بین المللی تصریح کرد: علاوه بر اينها مسائل ديگرى در عرصه سياسى و امنيتى كشور وجود دارد كه تاكنون دولت كمتر مجال پرداختن به آنها را داشته است. تا به امروز اولويت نخست دولت در حوزه سياست خارجى و در جهت رفع تحریم‌ها و فشارهای بین المللی بود و اکنون که بخش بزرگى از تحريم ها برداشته شده و خواهد شد، دولت بايد در پى محقق كردن دیگر وعده‌ها و شعارهاى خود باشد. جو امنيتى و فضایی كه هم‌اكنون در داخل وجود دارد شايسته مردم ایران نيست. نیروهای امنيتى هم دلسوز نظام هستند، اما دلسوزی تنها کافی نیست. همه ما باید تلاش کنیم تا به حیثیت نظام لطمه نخورد و فضا برای مشارکت همه باز باشد و تنگناها و محدودیت‌ها برداشته شود. شکی نیست که بايد متوجه نفوذ و دخالتهاى بيگانگان بود، اما در داخل باید اجازه داد سلايق مختلف در امنيت كامل فعاليت كنند. امنيت بايد در تمامى بخش‌هاى اقتصادى، سياسى، فرهنگى و اجتماعى وجود داشته باشد تا احزاب و گروههاى سياسى در يك فضاى امن و آزاد بتوانند به پیشرفت جامعه و توسعه كمك كنند.”
سید محمد خاتمی در پایان سخنان خود تصریح کرد: “اكنون هيچ‌كس نبايد به فكر انتقام باشد. طى سالهای اخیر بسیاری از افراد و جریان‌ها هزينه دادند، اما به رغم صدماتى كه خوردند باز هم با نظام قهر نكردند و در انتخابات اخير شركت كردند. در اين انتخابات آقايان كروبى و موسوى و خانم رهنورد هم داوطلبانه مشارکت کردند و اين به این معنا است كه آنها اعلام كردند ما اين نظام، انتخابات، و برگزاركنندگان آن را قبول داريم. شركت این سه بزرگوار در انتخابات در تشويق مردم براى آمدن پاى صندوق‌هاى رأى بسیار مؤثر بود. امروز باید این وضعیت مورد توجه قرارگیرد. هيچ كس نبايد احساس كند كه در این انتخابات شکست خورده است. انتخابات را مردم برگزار كردند و نشان دادند كدام رويكرد را مى پسندند. عزت و حقوق مردم بايد رعایت و حفظ شود. اميد كه دستاوردهای مهم اين انتخابات موجب درس گرفتن از گذشته و نگاه به آينده باشد و گامى در جهت  همدلى بيشتر برای ايجاد رونق و بهبود وضع زندگى مردم و بازيابى هويت و جايگاه ملت ايران، انقلاب و جمهورى اسلامی در جهان باشد. امنیت کنونی ایران در منطقه پر آشوب ما یک نعمت الهی است که برای آن باید از رهبری معظم، دولت و از نیروهای نظامی و امنیتی تشکر کرد و معتقدم مشاركت بالا و هوشمندانه مردم در انتخابات اخير به تقويت امنيت موجود و ثبات كشور و نيز عملى شدن وعده هاى پسابرجام كمك مى‌کند. به لطف خدا همان‌گونه كه در حوزه سياست خارجى توانستيم با گفت و گو و مذاكره مسائلمان را با حفظ اصول و مصالح حل کنیم، در داخل نيز از طريق گفت و گو و تعامل سلايق مختلف فكرى می‌توانیم و باید بسيارى از مشكلات اقتصادى، سياسى و فرهنگی را رفع كنيم و ان‌شاءالله آینده ای بهتر برای همگان خواهیم ساخت. وقتی که ما توانستیم در خارج با گفت و گو به نتیجه برسیم چرا در داخل نتوانیم با گفت و گو مسائل و مشکلات کشور را کمتر کنیم؟! باید با درس گرفتن از گذشته و نگاه به آینده و تأکید بر خواست مردم و ترمیم منزلت ملت و کشور، به جلو قدم برداریم.”
پایان پیام

نظرات

5 پاسخ به “در این انتخابات همه پیروز شدند؛ معدلی از عقلانیت، اعتدال و دلسوزی”

 1. سعیدهدایتی گفت:

  مانندهمیشه سخنان حضرتعالی پرازعقلانیت وبینش سیاسی است،درک صحیح ازوضعیت جامعه باعث شده است که مردم شماراوسخنانتان راراهگشا وامیدبخش بدانند،خداوندبه شماطول عمروعزت بیش ازپیش عنایت فرماید.

 2. علی گفت:

  با سلام خدمت شما بزرگوران وخصوصا جناب اقای سیدمحمدخاتمی بنده وخانمم ارزویمان این است اقای خاتمی خطبه عقد ما رو بخوانند لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه باید وقت گرفت لطفا شماره تماس ومحل دفتر ایشان را ذکر نمایید با تشکر و ارزوی سلامتی سیدبزرگوار جناب خاتمی

  • مدیر مدیاتولز گفت:

   باسلام
   آقای خاتمی فعلا برنامه های خواندن خطبه عقد را کنسل کرده اند.

   • سیما گفت:

    با سلام

    هنوز مشخص نیست چه زمانی آقای خاتمی دوباره برنامه خواندن خطبه عقد را شروع می کنند؟ خیلیا آرزوشونه که خطبه عقدشونو آقای خاتمی بخونن.

    با تشکر و با آرزوی سلامتی برای آقای خاتمی دوست داشتنی

 3. ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *