سیدمحمد خاتمی: «غرب‌ستیزی» و «اسلام‌ستیزی»، جهان را ناامن کرده است | بنیاد باران
Monday, 30 November , 2020
امروز : دوشنبه، ۱۰ آذر ، ۱۳۹۹ - 15 ربيع ثاني 1442
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱ | 855 بازدید |

سیدمحمد خاتمی: «غرب‌ستیزی» و «اسلام‌ستیزی»، جهان را ناامن کرده است

سیدمحمد خاتمی در نخستین جلسه بنیاد باران در سال ۹۸، اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را محکوم کرد. سیدمحمد خاتمی، رییس پیشین جمهوری اسلامی ایران در جلسه بنیاد باران با اشاره به اقدام رییس‌جمهور آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران گفت: سپاه یک نهاد نظامی رسمی در قانون اساسی ماست و […]

سیدمحمد خاتمی: «غرب‌ستیزی» و «اسلام‌ستیزی»، جهان را ناامن کرده است

سیدمحمد خاتمی در نخستین جلسه بنیاد باران در سال ۹۸، اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را محکوم کرد.
سیدمحمد خاتمی، رییس پیشین جمهوری اسلامی ایران در جلسه بنیاد باران با اشاره به اقدام رییس‌جمهور آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران گفت: سپاه یک نهاد نظامی رسمی در قانون اساسی ماست و جایگاه مهمی دارد و این اقدام آمریکا بسیار خطرناک است.
وی سپاه را برآمده از متن انقلاب و در کنار مردم دانست و تاکید کرد: در دوره اخیر، مبارزه سپاه با تروریسم برای همه آشکار بوده و حتی آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود به طور مشخص از سپاه به عنوان گروهی که با داعش می‌جنگد، نام برد و رقیب انتخاباتی خود را متهم کرد که شما داعش را ایجاد کردید و سپاه به همراه ارتش سوریه در حال جنگ با داعش است اما امروز همین سپاه را به عنوان نهاد تروریستی معرفی می‌کند.
خاتمی افزود: در کنار این اقدام ترامپ، بلندی‌های جولان را جزو خاک اسراییل اعلام می‌کند؛ وقتی ترامپ، سپاه را متهم می‌کند نتانیاهو برایش کف می‌زند و وقتی نتانیاهو اقدام غیرقانونی انجام می‌دهد، آمریکا حمایتش می‌کند و امروز، جهان گرفتار این عناصر بسیار خطرناک شده است و هر دو قضیه خلاف همه ضوابط بین‌المللی است.
رییس بنیاد باران بیان کرد: نتانیاهو قول داد در صورت پیروزی، شهرک‌های ساخته شده در مناطق اشغالی را ضمیمه خاک اسراییل می‌کند که این هم بر خلاف ضوابط بین‌المللی است از سوی دیگر ناتوی عربی ایجاد می‌شود. گروه‌های ارتجاعی، وابسته و واپس گرا که بسیاری از آنها موید، پدید‌آورنده و حامی تروریست‌ها بودند در کنار ترامپ درصدد ایجاد ناتوی عربی هستند که همه اینها نشان دهنده کینه و بغض علیه انقلاب اسلامی و مسلمانان منطقه است.
خاتمی تاکید کرد: آنچه درباره سپاه انجام داده‌اند، به محبوبیت بیشتر سپاه می‌انجامد و جمهوری اسلامی را از اهداف بلند و بزرگ خود از جمله مبارزه با ترور و تروریسم بازنخواهد داشت. خوشبختانه از این طرف قضیه هم، یک وحدت در درون و بیرون کشور نسبت به عمل نادرست آقای ترامپ می‌بینیم که ما باید از این موقعیت‌ها استفاده کنیم و در کنار هم باشیم و عواملی که سبب تفرقه می‌شوند را کنار بگذاریم.
رییس بنیاد باران اظهار کرد: بارها گفته شده که این مملکت باید با حضور همه نیروها، همه جناحها و دلسوزان مردم اداره شود و باید از بعضی عوامل که سبب جدایی شده، صرفنظر شود و بتوانیم با رعایت حقوق مردم و معیارهای اصلی قانونی و انسانی با هم و در کنار هم باشیم.
خاتمی ابراز امیدواری کرد: این اقدام تلخ که سبب همدلی و نزدیکی بیشتر دلها شد، مقدمه‌ای باشد که از وضعیت سال‌های گذشته رهایی یابیم و از فضای امنیتی ایجاد شده به فضای سیاسی آزاد با رعایت حقوق مردم برسیم و سال بهتری داشته باشیم.
سیدمحمد خاتمی در ادامه سخنانش در جمع اعضای بنیاد باران به مفاهیم «اسلام هراسی»، «ایران هراسی» و «غرب‌ستیزی» پرداخت و گفت: در ادبیات سیاسی غرب، ما خیلی اصطلاح «اسلام هراسی» را می‌شنویم؛ به طور کلی دین در طول تاریخ با چالش‌هایی مواجه بوده اما چالش دوران جدید خیلی متفاوت از گذشته است. همواره کسانی بوده‌اند که با دین و دینداری مخالفت کرده‌اند و در نظر و عمل با دین سازگار نبوده‌اند اما آنچه امروز رخ داده با گذشته متفاوت است.
خاتمی در ریشه‌یابی این موضوع بیان کرد: امروز با تمدنی جدید روبه‌رو هستیم که جایگزین تمدن‌های گذشته شده و به دلیل دستاوردهایش یک نوع عالم‌گیری پیدا کرده و همه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است؛ چه در تکنولوژی و علم، چه در ارزش‌ها و مفاهیم، این تمدن هم بسط پیدا کرده و هم تحمیل شده است. نسبت این تمدن با دین نسبت خاصی است. این تمدن، عکس‌العملی به وضعیت جهان آن روز بود؛ وضعیتی که دین در آن مدار و محور بود و دو وجه اقتصادی سیاسی و فرهنگی حاکم یعنی فئودالیته و نظام جامع کلیسایی و مرجع بودن مطلق کلیسا در غرب، امری بود که بشر غربی علیه آن برخاست و به صورت یک عکس العمل در مقابل آن ایستاد.
وی افزود: از نظر فرهنگی و دینی، کلیسا مرجع مطلق و منحصر به فرد بود. در بینش کلیسایی قرون وسطی، انسان تحقیر می‌شد و با آزادی فکر و عمل مخالفت می‌شد و برای توده‌های مردم حقی قایل نبودند و دنیا مطرود اعلام می‌شد و دنیاگریزی برای پیروان تبلیغ می‌شد در حالی که خود متصدیان سیاسی و دینی غرق تجمل و دنیازدگی بودند.
مخالفت با آزادی اندیشه و عمل و تحقیر انسان در قرون وسطی وجود داشت و وضعیت اقتصادی جامعه و اختلافات عظیم طبقاتی و محرومیت بخش های بزرگی از مردم از حقوق انسانی خود، موجب شد اعتراض علیه وضع موجود تا حدودی به خود دین هم سرایت کند و یک نوع دلزدگی از دین پدید آید؛ البته منظور من این نیست که بنیانگذاران تمدن غرب، ضد دین بودند بلکه بسیاری از آنها خداباور و قائل به وجود متعالی بودند و به ارزش‌های الهی احترام می گذاشتند، ولی آنچه در اثر این وضعیت در افکار عمومی پدید آمد نوعی دلزدگی از دین بود.
خاتمی بیان کرد: این عکس‌العمل سبب شد بشر و تمدن امروز و آنچه الان به عنوان تجدد و مدرنیته نام می‌بریم، دید دیگری نسبت به انسان و جهان پیدا کند. اگر در گذشته، «دنیا» تحقیر می‌شد در دنیای جدید، «دنیا» و انسان دنیوی مورد توجه قرار گرفت و در عرصه حیات اجتماعی، کم کم به این نتیجه رسیدند که خود مردم و انسان اصل است و اوست که باید بر سرنوشت خود حاکم باشد. از دست‌آوردهای غربی اینکه به انسان اصالت داده شد، اما مشکل آنجا آغاز شد که انسان به جای خدا گذاشته شد و مبنای تفکر و راه بردن جامعه و مبنای معرفت و ارزش، «عقل خودبنیاد» شد. یعنی عقلی که به هیچ منبعی جز خود متکی نیست. این تفکر امروز مورد نقد قرار گرفته و هیمنه‌ای که تجدد داشت، شکسته شده است.
وی با بیان اینکه تمدن غرب با دین در عرصه حیات اجتماعی بخصوص نوع دینداری در قرون وسطی تعارض دارد، گفت: در دنیای اسلام و دنیای غرب مغالطه‌ای رخ داده است؛ غرب‌زدگی در اینجا مطرح شد و در زمان خود غنیمت بود اما ما در مورد غربزدگی نوعی ابهام داریم که باید رفع شود.
خاتمی توضیح داد: غرب دو وجه دارد؛ یکی وجه فرهنگی و تمدنی و مبانی و ارزشهاست که جنبه های مثبت و منفی دارد و یکی وجه استعماری است و ناشی از ذهنیتی بود که غربی پیدا کرده بود و احساس می‌کرد او به نقطه مطلوبی رسیده و باید آن را بسط دهد و حالت افراطی آن در «پایان تاریخ» مطرح شد؛ این اندیشه‌ای بود که از دل تجدد آمد. وجه استعماری تمدن غرب وجهی بود که دنیای اسلام هم با آن مواجه شد؛ چپاول منافع و منابع، تحقیر انسان، تحمیل حکومت‌های جبار و مبارزه با مبانی هویت فرهنگی جوامع و در نتیجه نوعی دلزدگی نسبت به غرب ایجاد کرد و وجه استعماری غرب به همه غرب تعمیم داده شد و تفکیک صورت نگرفت و در واقع نوعی غرب‌ستیزی، دفع و نفی غرب در جوامع جهان سوم از جمله دنیای اسلام پدید آمد و امروز تعبیراتی نظیر تمدن منحط غرب، غرب وحشی و وحشیان متجدد می شنویم و حتی جریان‌های خشونت گرا و واپس گرایی به نام اسلام رشد یافت که وجهه اصلی آنها مبارزه و نفی و دفع غرب بود.
وی اظهار کرد: یک عدم تفکیک هم از سوی غرب رخ داد و اسلام را در چهره خشنِ افراطیِ ضد انسانیِ واپس گرا دید و اسلام هراسی را برای توجیه مطامع خود رواج داد و این طرف نیز فقط چهره استعماری غرب را دید و نفرت دوجانبه ایجاد شد و وقتی نفرت آمد، راه را بر هرگونه تفکر و تفاهم می‌بندد و آنچه که حاصل می‌شود یک خشونت و دنیای ناامن برای هردوطرف است.
خاتمی با اشاره به برخی اندیشمندان غربی که با وجوه استعماری غرب مخالفند، افزود: وقتی ما بگوییم همه غرب بد است، از نظر افکار عمومی زمینه فراهم می‌شود که آنها هم بگویند که اسلام نیز جز این وجهه خشن و واپس‌گرا نیست.
رییس بنیاد باران گفت: تعمیم وجه خشونت‌گرای اسلامی به کل اسلام از یک سو و تعمیم وجه استعماری و فزون‌طلبانه غرب به کل تمدن غرب از سوی دیگر، مساله ایست که چالش اصلی امروز برای گفت‌وگو و صلح و همزیستی است.
وی غرب ستیزی در این سوی عالم و اسلام ستیزی در آن سوی عالم را موجب ناامن شدن جهان دانست و افزود: ما همواره از سوی غرب تحت فشار قرار گرفته‌ایم اما تعمیم این مساله به کل غرب کار نادرستی است. غرب را باید نقد کرد اما باید درنظر داشته باشیم که ما بسیاری مسایل را از غرب آموخته ایم. اینکه انقلاب ما جمهوری اسلامی را مطرح می‌کند و از بین انواع نظامات اجتماعی، جمهوری را مطرح می‌کند تا حدود زیادی از غرب گرفته‌ایم.
خاتمی با تاکید بر لزوم خودانتقادی بیان کرد: اسلام را در چهره متحجر و واپس گرا نبینیم و باید در عین نقد غرب، سنت و تفکر و عادتها که امری بشری است را با رجوع به سنت غیرقابل تغییر الهی نقد کنیم؛ در این صورت هم‌سخنان زیادی در غرب خواهیم داشت.
وی بر ضرورت انجام این تفکیک تاکید کرد و گفت: ما انسان شرقی ایرانی مسلمان خواستار عزت، آزادی، استقلال و پیشرفت هستیم. رنج کشیده از سیاست‌های استعماری و فزون‌طلبی سیاستمداران غربی و امروز هم مورد تهاجم از سوی زورگویان و در راس آنها آمریکا هستیم. صاحب انقلاب بزرگی که حاصل آن جمهوری اسلامی است که در جهت حرکت تاریخی مردم برای دستیابی به آزادی، استقلال و پیشرفت توام با عدالت و معنویت و ارزش های الهی و انسانی است.
خاتمی با یادآوری اینکه مخاطبش اندیشمندان جوامع اسلامی و غربی است، گفت: سیاستمداران، حرف گوش نمی‌دهند و دیدید که موضوع گفت‌وگوی تمدن‌ها از سوی خشونت‌طلبان دنیای اسلام و دنیای غرب مورد بی‌اعتنایی و بی‌محبتی قرار گرفت.
وی تاکید کرد: ما باید ثابت کنیم که مقاومت در مقابل زورگویان و چپاولگرایان به هیچ وجه به معنی نفی کلیت یک تمدن نیست. در برابر تجاوز می‌ایستیم اما می‌توانیم با دیگران هم تعامل کنیم در صورتی که فزون‌خواهی نکنند و حقوق ما را به رسمیت بشناسند. مروج همزیستی هستیم و نفی کننده تجاوز و زور؛ باید در نظر و عمل اثبات کنیم که با ستیز و خشونت و حرمت شکنی انسان و نفی آزادی او مخالفیم. ما باید پیشتاز مخالفت با خشونت و نفی حقوق انسان باشیم و باید ثابت کنیم اسلامِ مقاومت در برابر تجاوز و زورگویی غیر از اسلام خشونت است. در نظر و عمل ثابت کنیم که انقلاب اسلامی برخلاف نظر و عمل خشونت گرایان به معنی بازگشت به دوران پیشامدرن نیست.
خاتمی در پایان با تاکید بر اینکه ما به پساتجدد می‌اندیشیم و انقلاب ما همین را می‌خواست گفت: ما در موقعیت خطیری قرار داریم؛ به انقلاب و جمهوری اسلامی افتخار می کنیم و صلح و همزیستی بشر را خواستاریم؛ ما از غرب می آموزیم و در عین حال نقد می‌کنیم و اگر چنین دیدی داشتیم، غرب هم از ما می‌تواند بسیار بگیرد و بیاموزد.

| منبع خبر : http://www.khatami.ir/fa/news/1438.html
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 1
  1. اینکه دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک مجموعه تروریسی معرفی کرده است یک تهمت است. یک تهمت سیاسی است. این تهمت که ریشه در افکار سیاسی دولت آمریکا و جهان غرب دارد یک تهمت جدید نیست بلکه تهمتی قدیمی است که اعلام آن به روزهای اوّل تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برمی گردد. این بار جهان غرب و در رأس همه آنها دولت آمریکا به یک قوه و نیروی نظامی ما یک تهمت سیاسی زده است که قطعاً خطاب آنها سیاسیون کشور جمهوری اسلامی ایران و همه پرسنل نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. در رابطه با این تهمت سیاسی جهان غرب و دولت آمریکا من خطاب به همه اینها می گویم که شما اولاً باید موارد تهمت سیاسی خود را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشخص کنید و ثانیاً ادله و مدارک خود را در رابطه با این تهمت سیاسی به ما ارائه کنید. من به شما می گویم که سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی یک مجموعه پاک و مسلمان است، همه سیاسیون جمهوری اسلامی ایران و دلسوزان انقلاب اسلامی در کشور جمهوری اسلامی ایران افرادی مسلمان و پاک هستند و برای کار و خدمت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمانهای آینده اعلام کرده اند که به مسلمان بودن و پاکی خود ادامه خواهند داد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.