به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید | بنیاد باران
Sunday, 29 November , 2020
امروز : یکشنبه، ۹ آذر ، ۱۳۹۹ - 14 ربيع ثاني 1442
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳ | 1224 بازدید |

به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید

سیدمحمد خاتمی از بانوان متفکر جامعه خواست علاوه بر مسایل زنان به حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فقهی ورود کنند و به شناخت و طرح مسایل موجود بپردازند.رییس اسبق جمهوری اسلامی ایران در دیدار اعضای کمیسیون بانوان بنیاد باران، زنان توانمند امروز را سرمایه‌های ارزشمند جامعه توصیف کرد و گفت: اگرچه از کمیسیون بانوان انتظار […]

به جای سهمیه ۳۰ درصدی، زنان توانمند و شایسته را شناسایی و حمایت کنید

سیدمحمد خاتمی از بانوان متفکر جامعه خواست علاوه بر مسایل زنان به حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و فقهی ورود کنند و به شناخت و طرح مسایل موجود بپردازند.
رییس اسبق جمهوری اسلامی ایران در دیدار اعضای کمیسیون بانوان بنیاد باران، زنان توانمند امروز را سرمایه‌های ارزشمند جامعه توصیف کرد و گفت: اگرچه از کمیسیون بانوان انتظار می‌رود در درجه اول به مسایل زنان بپردازد و کمبودها را شناسایی کند اما لازم است که جامعه، دیدگاه زنانه‌ی روشنفکرانه را نسبت به همه مسایل داشته باشد.
وی با تاکید بر لزوم شناخت و طرح مسایل موجود در همه زمینه‌ها از جمله مسایل بانوان یادآور شد که در این حوزه بنای تقسیم‌بندی‌ها نباید سیاسی باشد بلکه باید به جامعه مدنی و جایگاه آن اندیشید که بارزترین آن تشکل‌های غیردولتی هستند.
خاتمی در ادامه با اشاره به مطالبه سهمیه ۳۰ درصدی زنان در انتخابات گفت: به نظر می‌رسد بهتر است بحث سهمیه ۳۰ درصد زنان مطرح نشود بلکه احزاب وقت و انرژی بگذارند و زنان توانمند را شناسایی کنند و با حمایت از آنها، هر چه بیشتر بر تعداد زنان شایسته‌ای که می‌توانند در مجلس حضور داشته باشند، بیفزایند.
وی کارنامه زنان مجلس را در مجموع مثبت ارزیابی کرد و پرسید: چه اشکال دارد که ۲۲ کاندیدای ما در تهران زن باشند یا ۱۶۰ نماینده زن اصلاح‌طلب داشته باشیم؟ این خود نشاندهنده رویکرد اصلاح‌طلبان است و برای جامعه هم می‌تواند جذابیت داشته باشد. این رویکردی تازه است و باید در گروه‌ها و احزاب و شوراهای سیاستگذاری بحث شود و از نیروهای کارآمد تهران و شهرستان‌ها پشتیبانی شود.
خاتمی گفت: نگاه اصلاح‌طلبان باید به سوی جامعه باشد و این جامعه است که خیر عمومی را تشخیص می‌دهد.
وی با تاکید بر ضرورت انجام کارهای بزرگ در حوزه‌های فقهی، فقه را علم به احکام شرعی فرعی از روی دلیل‌های تفصیلی آن دانست و این پرسش را مطرح کرد که آیا فقه در زبان بزرگان دینی به این مفهوم آمده یا اینکه فقیه، جامع‌نگر و روشن‌بینی است که جامعه و زمان و مکان را می‌شناسد و وارد استنباط می‌شود؟
خاتمی با اشاره به اینکه بدون شناخت جهان نمی‌توان استنباط فقهی داشت و امروز برای استنباط فقهی، تخصص‌های مختلف لازم است، بر ضرورت وجود نهادی فقهی با حضور متخصصان حوزه‌های مختلف تاکید کرد.
وی با بیان اینکه چنین موضوعاتی بخشنامه‌ای درست نمی‌شود و باید به تدریج و با همفکری و بحث و تبادل نظر پیش رود، گفت: زنان متفکر فقط درباره مسایل زنان فکر نکنند بلکه با کمک صاحب‌نظران روشن‌بین درباره موضوعات مختلف جامعه از جمله مباحث فقهی و معضلات موجود بیندیشند.
در ابتدای این دیدار، بانوان حاضر به بیان دغدغه‌های خود در زمینه های اجتماعی و سیاسی به ویژه در حوزه بانوان پرداختند.

| منبع خبر : http://www.khatami.ir/fa/news/1444.html
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.