بنیاد باران | بنیاد باران
Saturday, 27 February , 2021
امروز : شنبه، ۹ اسفند ، ۱۳۹۹ - 16 رجب 1442
 • امام خمینی(ره)؛ احیاگر بزرگ دین در زمانه ما و معمار بزرگترین انقلاب مردمی جهان

  به مناسبت بزرگداشت رحلت حضرت امام خمینی(س) و سالروز قیام 15 خرداد

  امام خمینی(ره)؛ احیاگر بزرگ دین در زمانه ما و معمار بزرگترین انقلاب مردمی جهان

  خرداد، فشرده تاریخ اندیشه ها، آرمان ها و تکاپوهای نخبگان و مصلحان و عموم ملت ایران است. روایت هر روز آن را از آغاز تا پایان باید مدام خواند و در هریک تأملی دوباره کرد. فردا سالگرد رحلت امام خمینی(ره) است و روز بعد آن نیز سالگشت نهضت نیمه خرداد. دو روزی که درک فرآیند […]

 • سخنرانی سید محمد خاتمی رئیس بنیاد باران به صورت مجازی برگزار می شود

  یکصدو چهل و سومین نشست ماهانه اعضای “ بنیاد باران “

  سخنرانی سید محمد خاتمی رئیس بنیاد باران به صورت مجازی برگزار می شود

  با توجه به شرایط به وجود آمده به علت شیوع ویروس کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی یکصدو چهل و سومین نشست ماهانه اعضای بنیاد باران به صورت مجازی در بستر سایت و اینستاگرام و همچنین کانال تلگرام بنیاد برگزار خواهد شد.

 • به صورت سیستماتیک، فساد را در اقتصاد کشور تزریق می‌کنیم

  سیدعلی مدنی‌زاده در نشست ۱۴۰ ماهانه بنیاد باران:

  به صورت سیستماتیک، فساد را در اقتصاد کشور تزریق می‌کنیم

  اصلاحات ساختاری بودجه، اصلاحات بسیار ریشه‌ای است و توجه بفرمایید که تک‌تک این‌ها، ذی‌نفعان بسیار بزرگی دارد. با ذی‌نفعان بازار پول چطور می‌شود مقابله کرد؟ با ذی‌نفعان بازار انرژی چه؟ خیلی از این‌ها حتی سپر انسانی دارند و نمی‌گذارند این اصلاحات اتفاق بیفتد.

ویژه‌ها

آخرین مطالب

واکنش بیناد باران به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان

در پی اظهارات رییس بنیاد مستضعفان مبنی بر استفاده سید محمد خاتمی از یکی از املاک بنیاد مستضعفان به عنوان دفتر کار ، بنیاد باران ضمن رد این اظهارات مالک ملک مذکور که مدت زمانی ست تخلیه شده را موسسه تنظیم و نشر آثار امام و نه بنیاد مستضعفان خواند. متن توضیحات بنیاد باران به […]

۱۹ مرداد ۱۳۹۹

به مناسبت بزرگداشت رحلت حضرت امام خمینی(س) و سالروز قیام 15 خرداد

امام خمینی(ره)؛ احیاگر بزرگ دین در زمانه ما و معمار بزرگترین انقلاب مردمی جهان

خرداد، فشرده تاریخ اندیشه ها، آرمان ها و تکاپوهای نخبگان و مصلحان و عموم ملت ایران است. روایت هر روز آن را از آغاز تا پایان باید مدام خواند و در هریک تأملی دوباره کرد. فردا سالگرد رحلت امام خمینی(ره) است و روز بعد آن نیز سالگشت نهضت نیمه خرداد. دو روزی که درک فرآیند […]

۱۳ خرداد ۱۳۹۹

سیدعلی مدنی‌زاده در نشست ۱۴۰ ماهانه بنیاد باران:

به صورت سیستماتیک، فساد را در اقتصاد کشور تزریق می‌کنیم

اصلاحات ساختاری بودجه، اصلاحات بسیار ریشه‌ای است و توجه بفرمایید که تک‌تک این‌ها، ذی‌نفعان بسیار بزرگی دارد. با ذی‌نفعان بازار پول چطور می‌شود مقابله کرد؟ با ذی‌نفعان بازار انرژی چه؟ خیلی از این‌ها حتی سپر انسانی دارند و نمی‌گذارند این اصلاحات اتفاق بیفتد.

۱۷ دی ۱۳۹۸

در ۱۳۹مین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران مطرح شد؛

زمینه‌ها و چالش‌های مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آمریکا

قاسم محبعلی: سیاست خارجی آمریکا همواره سه محور اساسی داشته؛ یک. امنیت، دو، منافع و سه. ارزش‌های آمریکایی. می‌شود گفت جمهوری اسلامی ایران در هر سه چارچوب با آمریکایی‌ها، دچار اختلاف نظر و دیدگاه است. / ناصر هادیان: مذاکرات‌مان با اروپایی‌ها باید دوجانبه باشد، اصلا معنی ندارد دو کشور بزرگ بنشینند، یکی میانجیگری کند، چون هر کشوری که شما اضافه کنید منافع خودش را می‌برد.

۲۳ آذر ۱۳۹۸

ابوالقاسم فنائی در نشست ۱۳۸ماهانه بنیاد باران:

اخلاقی زیستن، نوع خاصی از عقلانی زیستن است

باور نادرستی در مورد اخلاق وجود دارد که آن را فرو می‌کاهیم به مستحبات و مکروهات. یعنی چیزی که اگر از آن پیروی کنید، خوب است ولی اگر پیروی هم نکردید خیلی به جایی برنمی‌خورد، مهم نیست.

۰۶ آذر ۱۳۹۸

نقدی بر نظریه پروتستانتیسم اسلامی شریعتی به بهانه سالروز تولد مارتین لوتر

پروتستانتیسمِ پارادوکسیکال

برخی از متفکران و مصلحان مسلمان، مثل علی شریعتی از ضرورت پروتستانتیسم در اسلام گفته‌اند. جای نقد و بررسی نظریه پروتستانتیسم اسلامی شریعتی در این مختصر نیست، اما تنها در حد طرح یک سوال می‌توان پرسید که آیا آنان متوجه مشکلات درون‌دینی پروتستانتیسم مسیحی هستند که از پروتستانتیسم اسلامی سخن می‌گویند؟

۲۰ آبان ۱۳۹۸

موبد اردشیر خورشیدیان در سومین جلسه کلاس اخلاق زرتشتی

شعور امام حسین یک شعور جهانی است

شعور امام حسین یک شعور جهانی است. شعور دینی است، شعور مذهبی نیست. می‌گوید می‌ورم تا از حق دفاع کنم. خودش و خانواده‌اش را فدا می‌کند تا حق اجرا شود. بنابراین امام حسین مختص شیعه نست. مختص ایرانیان هم نیست، متعلق به همه جهان است.

۲۹ مهر ۱۳۹۸

ترجمه سخنرانی کوفی عنان در مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه آکسفورد

گفت‌وگوی تمدن‌ها و نیاز به یک اخلاق جهانی

گفت‌وگو بر اساس مجموعه‌‌ای از ارزش‌‌های مشترک، پیش می‌رود. حتی افراطی‌ترین نسبیت‌گرایی اخلاقی محکوم به جهانی بودن به این معنا است. نظریۀ «زندگی کن و بگذار زندکی کنند» تنها در صورتی عملی خواهد بود که همۀ فرهنگ‌‌ها و جوامع آن را به عنوان یک هنجار بپذیرند.

۲۲ مهر ۱۳۹۸

موبد اردشیر خورشیدیان در دومین جلسه کلاس اخلاق زرتشتی

مهم‌ترین راه مبارزه با داعش، دانش است

اخلاقی که بخواهد منافع زرتشتیان یا مسلمانان را بر منافع انسانیت مقدم بشمارد، مورد قبول دین هم نیست. هیچ پیامبری قبول نمی‌کند.

۰۶ مهر ۱۳۹۸

گفت‌وگو با محمدرضا تاجیک به مناسبت روز گفت‌وگوی تمدن‌ها:

باید خوانش جدیدی از نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها ارائه داد

نه در میان روشنفکران ما و نه درمیان اصحاب تدبیر، کاری برای پیشبرد گفت‌وگوی تمدن‌ها صورت نگرفت و راضی می‌شویم که در سطح جهانی مطرح شده و وظیفه و رسالت خود را در همین اندازه کافی می‌دانیم.

۳۰ شهریور ۱۳۹۸

موبد اردشیر خورشیدیان در هفتمین جلسه «اخلاق، زمینه‌ای برای گفت‌وگوی ادیان»

حقیقت همه ادیان یکی است و غیرقابل تغییر

هاتیک و داتیک؛ که مسلمانان به آن طریقت و شریعت می‌گویند. پس دین، هدف و راه را نشان می‌دهد، ولی مذهب، روش رسیدن به آن را نشان می‌دهد.

۲۳ شهریور ۱۳۹۸

عبدالله رمضان‌زاده در نشست ۱۳۶ ماهانه بنیاد باران از راه‌‌حل تنش‌های قومی گفت

دموکراسی اجماعی، فدرالیسم و خودمختاری فرهنگی

دولت‌هایی که خیلی دنبال ملی‌گرایی هستند، به فاشیسم نزدیک می‌شوند. مثل دوستان خودمان که دنبال ایرانشهر هستند و گرایشات ایرانشهری شدید دارند.

۰۲ شهریور ۱۳۹۸

بهروز هادی‌زنوز در نشست ۱۳۵ماهانه بنیاد باران:

آقای اصلاح‌طلب شما هیچ برنامه‌ای ندارید

روی سخنم با شما اصلاح‌طلبان است. شما باید بدیل‌تان را جلوی حکومت بگذارید. هیچ بدیلی ندارید، هیچ پلت‌فرمی ندارید، هیچ برنامه‌ای ندارید. بعضی‌ها نارنجک می‌بندند، وسط می‌پرند و بیانیه صادر می‌کنند. این فایده ندارد. اگر سیاست خارجی نادرست است، خوبِ آن کدام است؟ آقای اصلاح‌طلب، اگر برنامه اقتصادی لازم است، اگر این خوب نیست، خوبش کدام است؟ اگر رویکرد جدیدی به حکومت‌داری لازم است، خوبش کدام است؟ باید اینها را به صورت بدیل بگذاریم تا تبدیل به نیروی مردمی شود.

۲۷ مرداد ۱۳۹۸

هادی سروش در نشست ۱۳۴ماهانه بنیاد باران:

اخلاق در مبانی فقه ما ضعیف شده است

اجازه دهید به عنوان یک حوزوی عرض کنم بسیار متأسفیم که اخلاق در مبانی فقه ما ضعیف شده. امیدواریم اندیشمندان فقیه ما صفحه نویی در اخلاق ورق بزنند که کاملا استوار بر چارچوب‌های دقیق و عمیق فقهی باشد.

۱۶ مرداد ۱۳۹۸

سیدرضا صالحی‌امیری در نشست ۱۳۲ ماهانه بنیاد باران:

همه تدابیر ما بعد از تغییرات اجتماعی است

در جامعه اتمیزه، هر فرد به مثابه یک حزب، حرکت می‌کند و تصمیم می‌گیرد و موضع می‌گیرد. اما در ساختارهای سامان‌یافته کسی هست که جمع را نمایندگی می‌کند و با نظام سیاسی، دولت و ساختار، مذاکره می‌کند.

۰۹ مرداد ۱۳۹۸

احمد میدری در نشست ۱۳۱ ماهانه بنیاد باران:

ریشه مشکلات در تعارض منافع است، نه کمبود بودجه

معمولا مطالبات در اعتراضات خیلی روشن است ولی سیستمی که بتواند این مطالبات را تأمین کند، وجود ندارد. در یک تحلیل خیلی ساده هم می‌توان گفت چون بودجه کم داریم، کاری نمی‌توان کرد. ولی واقعیت این است که این‌ها نه به علت کمبود بودجه به وجود آمده و نه بودجه به تنهایی می‌تواند این مشکلات را حل کند.

۰۲ مرداد ۱۳۹۸

علی‌اکبر گرجی ازندريانی در نشست ۱۳۰ ماهانه بنیاد باران:

شورای نگهبان در توانمندسازی شهروندان موفق نبوده است

وقتی بافت عضوی شورای نگهبان معمولا از یک رویکرد خاص برگزیده شوند، فضای مناسبی برای پاسداری از حق‌ها و آزادی‌ها و آن گفت‌وگوهای انتقادی که لازمه‌ چنین نهادهایی است پیش نمی‌آید.

۲۹ تیر ۱۳۹۸

ابوالقاسم مهدوی در نشست ۱۲۹ماهانه بنیاد باران مطرح کرد:

رشد کمّی اما بی‌کیفیت آموزش عالی در ایران

آمار دانشگاه‌های پیام نور، کابردی، آزاد، فنی و حرفه‌ای، فرهنگیان و تمام دانشگاه‌های کشور را حساب کنید، متوجه می‌شوید 2859 مرکز آموزش عالی داریم. حالا به تعداد مراکز آموزش عالی کشورهای دیگر دقت کنید. چین 2481، هند 1620، آلمان 412، انگلیس 291، کانادا 329.

۲۲ تیر ۱۳۹۸

رضا اردکانیان در نشست ۱۲۸ماهانه بنیاد باران:

مخالفان سدسازی، عمدتا دنبال بازار مصرف محصولات خود هستند

48 درصد سدهای دنیا، فایده یا کاربردش برای آبیاری است. حدود 20 درصد برای تولید انرژی، 15 درصد شرب و صنعت و مصارف محلی است، تا می‌رسد به کنترل سیل و مسائل گردشگری و کشتیرانی و نظایر آن مانند بحث شیلات.

۱۲ تیر ۱۳۹۸

سید صادق حقیقت در نشست ۱۲۷ ماهانه بنیاد باران:

در تاریخ انقلاب،‌ هیچ‌گاه در شرایط قیام حسین (ع) قرار نگرفتیم

ما به شکل دل‌بخواهانه نمی‌توانیم دست کنیم در انبان تاریخ، هر چه می‌خواهیم درآوریم. اگر می‌خواهیم بجنگیم، یک مدل تاریخی استفاده کنیم و بگوییم تاریخ اسلام گفته باید بجنگیم. اگر می‌خواهیم صلح کنیم، مدل دیگری دیگر پیدا کنیم و بگوییم باید صلح کنیم.

۰۲ تیر ۱۳۹۸

در ۱۲۶مین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران بررسی شد:

ایران و دو گزینه تربیت «انسان خوب» یا «شهروند خوب»؟

سیدعلی محمودی: ما نیاز داریم که شهروند خوب تربیت کنیم، نه فقط به خاطر کشور خودمان در این مرز و قلمرو. اگر ما شهروند خوب تربیت کنیم، به آمار شهروندان خوب جهان، افزدوه‌ایم. بنابراین شهروند خوب، فقط شهروند ایرانی نیست، شهروند جهان است. / محمد فاضلی: در وضعیتی که مناقشه‌ سیاسی آنقدر بزرگ می‌شود و مانع هرکاری می‌شود، موفقیت بزرگ به دست آوردن بسیار دشوار می‌شود. شاید سرنوشتی که برجام پیدا کرده، ‌نتیجه‌ همین سطح مناقشه‌‌ سیاسی است.

۲۸ خرداد ۱۳۹۸

بررسی استراتژی امنیت ملی آمریکا در منطقه خاورمیانه

۲۰۱۹، سالی ویژه در روابط ایران و آمریکاست

قاسم محبعلی: خروج آمریکا از ویتنام و بهبود یا خروج چین از دشمن فعال آمریکا بود که طبیعتا توجه آمریکا از شرق کاسته شد و توجه و تمرکز آن‌ها به اینجا بیشتر شد. حسین صادقی: طبق برآوردهایی که خود غربی‌ها انجام دادند، بیش از ۵۱ درصد از جوان‌های منطقه دنبال مهاجرت به کشورهای غربی یا آمریکا هستند.

۲۵ خرداد ۱۳۹۸

ناصر مهدوی در نشست ۱۲۴ماهانه بنیاد باران:

با خداوند، ذهن آرامش بیشتری پیدا می‌کند

نشست‌های ماهانه-پایگاه تحلیلی بنیاد باران: ۱۲۴مین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران با سخنرانی ناصر مهدوی با موضوع «سه نوع زیستن» در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن در ماه مبارک رمضان برگزار شد. در ادامه متن کامل این سخنرانی ها آمده است: خوش آمد گل وز آن خوشتر نباشد / که در دستت به جز ساغر […]

۲۹ خرداد ۱۳۹۷

در ۱۲۳مین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران صورت گرفت:

آسیب‌شناسی کتاب و کتاب‌خوانی در ایران

نشست‌های ماهانه-پایگاه تحلیلی بنیاد باران: ۱۲۳مین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران با سخنرانی خسرو طالب‌زاده و محمدجواد مظفر با موضوع «آسیب‌شناسی کتاب و کتاب‌خوانی در ایران» در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد. در ادامه متن کامل این سخنرانی ها آمده است: اشرف بروجردی: این جلسه را با عنوان آسیب‌شناسی کتاب و کتابخوانی در […]

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

گالری فیلم
یکصدو چهل و چهارمین نشست ماهانه اعضای بنیاد باران

یکصدو چهل و چهارمین نشست ماهانه اعضای بنیاد باران

یکصدو چهل و چهارمین نشست تخصصی ماهانه اعضای “ بنیاد باران “ با سخنرانی : آقایان دکتر هادی خانیکی و دکتر محمدرضا جوادی یگانه با موضوع : “پایش آثار اجتماعی و ارتباطی مواجههٔ ایرانیان با شیوع کرونا“ این جلسه به صورت مجازی برگزار شد.

گالری عکس