ایجاد فضای آزادتر و همدلانه تر مقوّم وحدت در جامعه است | بنیاد باران
Saturday, 27 February , 2021
امروز : شنبه، ۹ اسفند ، ۱۳۹۹ - 16 رجب 1442
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰ | 828 بازدید |

ایجاد فضای آزادتر و همدلانه تر مقوّم وحدت در جامعه است

سیدمحمد خاتمی ابراز امیدواری کرد که با کنار گذاشتن سخت‌گیری‌ها و دیدگاه‌های امنیتی، و ایجاد فضای آزادتر و همدلانه‌تر، وحدت ایجاد شده در جامعه، تقویت شود. رییس جمهوری اسبق ایران در دیدار جمعی از روحانیون با اشاره به اینکه «کشور در موقعیت سختی قرار دارد»، بخشی از این وضعیت را ناشی از فشارهای بیرونی و […]

ایجاد فضای آزادتر و همدلانه تر مقوّم وحدت در جامعه است

سیدمحمد خاتمی ابراز امیدواری کرد که با کنار گذاشتن سخت‌گیری‌ها و دیدگاه‌های امنیتی، و ایجاد فضای آزادتر و همدلانه‌تر، وحدت ایجاد شده در جامعه، تقویت شود.
رییس جمهوری اسبق ایران در دیدار جمعی از روحانیون با اشاره به اینکه «کشور در موقعیت سختی قرار دارد»، بخشی از این وضعیت را ناشی از فشارهای بیرونی و بخش دیگری را ناشی از ندانم‌کاری‌ها، تفرقه‌ها و نبودن هماهنگی در مسوولان نظام و ضعف برنامه‌ها دانست.
خاتمی یادآور شد: احساس یاس و ناامیدی موجود بر ضعف‌های داخلی سوار شده و ذهنیت نامناسبی ایجاد می کند که مانع اقدام اساسی در جامعه می‌شود.
وی در این دیدار بر لزوم ماندن در برجام به دلیل فوایدش و پیوستن سایر بخش‌ها به FATF به دلیل مصالح و منافع کشور تأکید کرد و گفت: این مسائل را به اقدامات ترامپ ربط ندهیم و در واکنش به اقدامات او با این موضوعات مخالفت نکنیم.
سیدمحمد خاتمی با اشاره به اقدام خلاف ضوابط بین‌المللی ترامپ در تروریستی خواندن یک نهاد نظامی رسمی که در قانون اساسی ایران ذکر شده، این قبیل اقدامات را اراده‌ای در راستای ضربه زدن به نظام و ملت ایران دانست و یادآور شد: نباید مسائل داخلی و انتقادهایی که به عملکرد یک ارگان یا به بخش‌هایی از جامعه داریم را با امنیت ملی قاطی کنیم؛ وقتی مساله حیثیت ملی مطرح می‌شود همه باید با هم باشیم. از همه گروه‌های داخلی و خارجی که این مساله را درک کردند و برای حفظ کیان و حیثیت ملی، علیه اقدام ترامپ موضع گرفتند، تشکر می‌کنم.
وی تأکید کرد: ما باید هوشیار باشیم و همبستگی خود را در این جریان نشان دهیم که ملت ایران شوخی ندارد و جایی که منافع ملی‌اش در خطر باشد، همه در کنار یکدیگر هستند.
خاتمی گفت: انتظار این است که از این موقعیت استفاده بهتری شود و وحدت شکل بگیرد و اگر جفایی شده، حداقل از این به بعد نشود؛ زندانیان سیاسی آزاد شوند، زمینه برای حضور بیشتر مردم در عرصه فراهم شود، سخت‌گیری‌ها و دیدگاه‌های امنیتی کنار گذاشته شود و قدر وحدت ایجاد شده را بدانیم. اگر حصر الان برداشته شود، قطعا به نفع نظام است و دلها بهم نزدیک‌تر و پیوندها بیشتر می‌شود و اگر برخی سخت‌گیری‌های نظامی و قضایی برداشته شود، فضا مناسب‌تر خواهد شد.
وی با اشاره به نداشتن دادگاه صالحه با هیات منصفه برای مطبوعات و جرایم سیاسی بر اصلاح این روندها تأکید کرد و گفت: چرا باید فضا به گونه‌ای باشد که همه چهره‌هایی که در چارچوب قانون عمل می کنند نظام را قبول دارند اما سلیقه متفاوتی دارند، از سوی بعضی نهادها ردصلاحیت شوند؟
رئیس بنیاد باران با تأکید بر لزوم رسیدگی بیشتر به زندگی مردم، یادآور شد: فسادها بیشترین آسیب را به مردم وارد می کند و بدبینی نسبت به همه ایجاد می‌شود و اعتماد در جامعه کاهش می‌یابد. خود را اصلاح کنیم و بگوییم هر کس قانون اساسی را قبول دارد ولو انتقاد داشته باشد، آزاد و شهروند مملکت است و بیاید کار کند و عدالت را با برنامه‌ریزی درست رعایت کنیم.
وی در پایان تأکید کرد: اگر مردم را باور کنیم و همه با سلیقه و گرایش سیاسی متفاوت در عرصه باشند، می توانیم مشکلات بزرگ را حل کنیم و به جایی برسیم که شایسته مردم باشد.
در ابتدای این دیدار حاضران با اشاره به مشکلات و بحرانها کنونی از سیدمحمد خاتمی خواستند فعالانه تر در جامعه حضور داشته باشد و با توجه به تهدیدهای خارجی و مطامع قدرتها برای ایجاد جنگ و خشونت بیشتر در منطقه، ندای صلح در جهان را بلندتر کند.

| منبع خبر : http://www.khatami.ir/fa/news/1440.html
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.